• Tema 2
  • Tema 2
  • Tema 2
  • Tema 2
  • Tema 2

MCC

SAC AKSAM

Pano Karkası


Elektro-statik toz boyalı, fırınlanmış, perfore edilmiş ve preslenmiş 2 mm DKP sacdan imalatı yapılmış olup, köşelerde yine galvanizli özel parçalar maharetiyle ve galvaniz civatalarla çatılmıştır.

Panonun taşıma için kaldırılmasına elverişli dört adet halkası bulunmaktadır.

Ön, arka, yan ve üst kapaklar ve Boyut Beheri tek parça ve pres edilmiş sacdan imal edilmiş ve elektro- statik boya ile boyanmıştır. (Yüzey temizliğini müteakip çinko fosfatlandıktan sonra RAL 7032 boya ile boyanır ve 220 °C de fırınlanır.)

Ön kapaklar DIN 4102 B2 sınıfı contalı ve kilitlenebilir ispanyolet tipi kilitli, en az üç yerinden stabil bir menteşe sistemi ile tutturulmuştur. Yan kapaklar sökülebilir olup ilavelere müsaittir.

Kablo girişleri de dahil kapaklar suya ve özellikle toza karşı çok iyi korunmuş olup, IP 54 sınıfı korumaya haizdir. Pano 1. göz kapağının alt ortasında, toz sızdırmaya karşı çok iyi filtre edilmiş bir soğutma fanı, ayrıca çiğlenmeye karşı da uygun güçlerde dağıtılmış ısıtıcılar bulunmaktadır. Fan ve ısıtıcılar termostatlar vasıtasıyla çalışmaktadır.

Bütün panel aksamı uygun kesitte örgülü bakır iletkenle topraklanmaktadır.

Bütün cihaz veya cihaz gruplarını taşıyan montaj plakaları perfore edilmiş galvanizli veya elektrostatik toz boyalı sac profillerden oluşmaktadır.

Boyut

Yükseklik h: 2000 mm+100 mm
Baza genişlik w: 700 mm
Derinlik d: 500 mm

Panolarında aydınlatma sistemi, kontrol için 2 amper topraklı priz çıkışı bulunmaktadır. Pano kapaklarında proje ceplerinde tava yerleşim şemaları ve tek hat şemaları yer almaktadır.

PANO İÇİ ELEKTRİK AKSAMI

Güç Şalterleri Siemens, Telemecanique veya Möller markaları kullanılmaktadır.
Kesme kapasiteleri 50 kA olup şalt planında belirtildiği kadar yardımcı kontakları bulunmaktadır. Ana kablo bağlantı kısımları direk parmak temasına karşı korunmuştur. Açık konumda üzerine asma kilit takılabilecektir.

Motor Koruma Şalterleri

Siemens, Telemecanique veya Möller marka, termik-manyetik karakteristikli olup, üzerinde 1NA+1NK yardımcı kontak ve minimum 1 NA hata sinyali kontağı bulunmaktadır. 90 kW’ın üzerimdeki motor çıkışları için kompakt şalter ve kontaktör bulunmaktadır. Ayrıca seçilecek şalterler, verilen numune projelerdeki fonksiyonları sağlayacak aksesuara sahiptir. 0 konumunda emniyet için asma kilit takma mekanizması ve etiket taşıyıcı haizdir.
 
   
Kontaktörler

Siemens, Telemecanique veya Möller marka güç kontaktörleri kullanılmaktadır. Bobin ve kumanda devresi AC olup, bobin gerilimleri 220 VAC dir. Yardımcı kontaktörler bobin gerilimleri şalt planında belirtilen gerilimdedir. Ve direk parmak temasına karşı korunmuştur. Kontaktörler AC3 çalışma sınıfına göre seçilmektedir.

Sigortalar

Güç devrelerinde termik-manyetik şalterler kullanıldığı için sigorta kullanılmamaktadır. Kumanda devrelerinde ise uygun akım değerlerinde Siemens, Telemecanique veya Möller marka otomat serisinden şalterler kullanılmaktadır. Bütün şalt malzemeler projede gösterilen numaralarda olduğu gibi etiketlenmektedir.
 
   
Baralar

Elektrolitik bakırdan imal edilmektedir. Fazlar TSE normlarına göre boyanmaktadır. Kablolu çıkışlar için delik delinmemekte, her gözden alınacak branşman barasına klemenslerle yapılmaktadır. Ancak 50 mm2 ve üzerindeki kesitler için delinerek papuçlu bağlantı yapılmakta ve büyük çıkışlar kablo ile değil bara ile yapılmaktadır. Bağlantı noktalarında yüzeyler 0 no zımpara ile temizlenmektedir. Baralar ısı ile daralan makaron ile izole edilmektedir. Bütün baralar direk temasa karşı plexyglas muhafaza ile kapatılmaktadır. (şalter çıkışları dahil) Bara kesitleri mutlaka kısa devre hesabına göre seçilir.

Kablolar

Kısa devre hesaplarına uygun, TSE standarlarında olmaktadır.

Renkler

Güç Devreleri (380 V) :Siyah (Uygun kesitte)

Kumanda Devreleri :220 V müşterek uç Yeşil 1,5mm2
:220 V aktif uç Gri 1,5mm2
:24 VAC aktif uç Sarı 1,5mm2
:24 VAC aktif Pembe 1,5mm2
:Özel ölçü devreleri Mor 1,5mm2
:24 VDC + Kırmızı 1,5mm2
:24 VDC - Mavi 1,5mm2

Tüm kablo uçlarında yüksük bulunmaktadır ve kabloların projede belirtilen numaraları üzerinde görülebilir bir şekildedir.

Yüksük ve papuçlar özel sıkma pensi ile sıkılmaktadır. Pano içinde kablolar tamamen flexybl’dır. Kablo kanaletleri Legrand, Phoenix veya Weidmüller markadır.

Kumanda veya Sinyalizayon Gerilimleri

Mutlaka uygun güçlerde izolasyon trafoları vasıtasıyla temin edilmektedir. Panolarda kontaktörler için izolasyon trafosu yer alır. İzolasyon trafosunun çıkışı manyetik şalter ile korunur.

Klemensler

Phoenix veya Weidmüller marka olup, her grup için ve teke tek etikete haizdir. Grup sonlarında örtme kapağı, başlangıç ve sonlada klemens durdurucu bulunmaktadır. Güç devrelerinde uygun kesitlerde, kumanda devrelerinde ise 11,5 mm2’dir.


Akım Trafoları

Alce, EMGE veya Bortrans marka, klas 1 olup kısa devre akımlarına uygun olarak seçilmektedir.

MCC PANOLARININ ORTAK ÖZELLİKLERİ

TIP: SC.MCC.800.2100.500. Pano (800.2100.500. mm) ebatlarında SC-MCC-AS Panoları kullanılmaktadır. MCC Panosunda PLC çıkışları röle ile izole edilmektedir. MCC Panosu Power girişinde güç analizörü yer almaktadır. MCC Panolarında aydınlatma sistemi bulunmaktadır. MCC Panolarında havalandırma fanları yer almaktadır.